کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب سبب محافظت از پوست در برابر اشعه‌های فرابنفش نور خورشید می‌شود و به جلوگیری از سرطان پوست کمک می‌‌کند. یک ضدآفتاب خوب باید بتواند از پوست در برابر طیف گسترده‌ای از پرتوهای آسیب‌رسان خورشید از جمله اشعه‌های UVA  و UVB محافظت کند، SPF 30 یا بالاتر داشته باشد و در برابر آب مقاوم باشد.

انواع ضدآفتاب‌ها از پوست در مقابل آفتاب سوختگی، پیری زودرس و سرطان پوست محافظت می‌کنند.

 

انواع اشعه‌های مضر نور خورشید

اغلب دو نوع اشعه خورشید با نام‌هایUVA  و  UVBباعث آسیب‌های پوستی می‌شوند. اشعه UVA موجب پیری زودرس پوست و ایجاد چین‌ و چروک و لکه‌های پوستی می‌شود و می‌تواند از شیشه پنجره عبور کند. اشعه UVB هم علت اصلی آفتاب سوختگی است؛ ولی نمی‌تواند از شیشه پنجره عبور کند.

اثرات مخرب اشعه‌های مضر نور خورشید ممکن است آسیب‌های پوستی زیادی برای شما ایجاد کند. بنابراین، برای جلوگیری از این مشکل باید از کرم ضد آفتابی استفاده کنید که در برابر هر دوی اشعه‌های فرابنفش UVB و UVA از پوستتان محافظت کند.

 

چه زمانی و به چه میزان باید از کرم ضد آفتاب استفاده کرد؟

کرم ضد آفتاب

همیشه در هنگام خروج از منزل باید از انواع کرم‌های ضد آفتاب خوب استفاده کنید؛ چون اشعه‌های ماورای بنفش در تمام طول سال از خورشید ساطع می‌شوند. باید بدانید که حتی در روزهای ابری نیز تا ۸۰ درصد از اشعه‌های مضر ماورای بنفش خورشید می‌توانند به پوست نفوذ کنند. همچنین، برف، ماسه و آب نیاز به استفاده از ضدآفتاب را بیشتر می‌کنند؛ چون اشعه‌های خورشید را انعکاس ‌می‌دهند.

در مورد مقدار استفاده از ضدآفتاب باید بدانید که بیشتر افراد بسیار کمتر از میزان لازم و توصیه شده از این محصول استفاده می‌کنند. برای پوشاندن تمام قسمت‌های پوست بدن خود به حدود ۳۰ گرم (برابر با یک لیوان کوچک) ضد آفتاب نیاز دارید. بهتر است ۱۵ دقیقه قبل از خارج شدن از منزل، به پوست خود در حالی که خشک است، ضد آفتاب بزنید. پشت گوش‌ها و لب‌ها را فراموش نکنید.

در فضای خارج از منزل تقریباً هر ۲ ساعت یک بار و بعد از شنا کردن و تعریق باید کرم ضدآفتاب خود را تمدید کنید. متخصصان پوست استفاده از ضد آفتاب‌هایی با SPF حداقل ۳۰ را توصیه می‌کنند که مانع برخورد ۹۷ درصد از اشعه UVB با پوست می‌شود. هر چه SPF کرم بالاتر باشد، درصد بیشتری از اشعه‌های خورشید را مهار می‌کند؛ اما توجه کنید که هیچ ضدآفتابی نمی‌تواند ۱۰۰ درصد اشعه‌های ماورای بنفش را مهار کند.

همچنین، باید بدانید که کرم ضد آفتاب با SPF بالا، به همان میزان کرم ضدآفتاب با SPF پایین روی پوست دوام می‌آورد. یعنی کرم ضدآفتاب با SPF بالا این امکان را به شما نمی‌دهد که زمان بیشتری را خارج از منزل بدون تجدید ضدآفتاب بگذرانید.

 

خرید انواع کرم‌های ضد آفتاب از فروشگاه اینترنتی باستاره

 

ضد آفتاب برای کودکان

استفاده از کرم ضد آفتاب برای نوزادان کوچک‌تر از ۶ ماه ممنوع است. بهترین کار این است که از قرار دادن نوزاد زیر ۶ ماه خود در معرض نور خورشید خودداری کنید. علاوه بر این، از لباس‌های آستین بلند، شلوار، کلاه‌های لبه‌دار و عینک‌های آفتابی برای آنها استفاده کنید.

برای کودکان بالاتر از ۶ ماه می‌توانید از انواع کرم ضد آفتاب مقاوم در برابر آب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. زمانی که کودک خارج از منزل است، باید ضدآفتاب را هر ۲ ساعت یک بار تجدید کنید. ضد آفتاب‌های حاوی اکسید زینک و دی‌اکسید تیتانیوم یا ضدآفتاب‌های مخصوص کودکان و نوزادان، برای پوست‌های حساس آنها مناسب‌تر هستند.

دقت کنید که استفاده از محصولات ضد آفتاب نه تنها در تابستان، بلکه در کل سال و هنگام خروج از منزل توصیه می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: ضد آفتاب خوب برای پوست خشک

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه