مراقبت از پوست دور چشم

پوست دور چشم یکی از اولین قسمت‌های صورت است که علایم پیری پوست روی آن پدیدار می‌شود. این ناحیه از صورت نه تنها پوست ظریفی دارد، بلکه بافت آن نیز بسیار نازک است. هر چه سن شما بالاتر می‌رود، پوست دور چشمتان نیز نازک‌تر می‌شود. در کنار این مشخصه باید به سایر تغییرات نیز اشاره کرد؛ از جمله به وجود آمدن حلقه‌های تیره، پف و تورم زیر یا اطراف چشم‌ها.

این نشانه‌ها در حالی که لزوماً به علت خستگی شدید یا بیماری نیستند، اما مطمئناً بر زیبایی و جوانی ظاهر شما تأثیرگذار خواهند بود. متخصصان پوست در مورد چگونگی برخورد با این مشکل به شکل طبیعی راه حل‌هایی را به ما پیشنهاد داده‌اند که در ادامه به طور کامل درباره آنها صحبت خواهیم کرد.

در حالی که افراد هزینه بسیار گزافی را صرف خرید لوازم آرایشی و بهداشتی برای پنهان کردن عیوب پوست دور چشمان خود می‌کنند، مطالعات نشان داده است که با بهبود و کند کردن روند پیری پوست می‌توان علل فیزیولوژیکی بروز مشکلات پوست دور چشم را اصلاح کرد.

یک مجموعه فعال از مواد مغذی متشکل از پپتیدهای سبوس سویا و برنج، سلول‌های بنیادی یک سیب نادر و عصاره زغال اخته و انار می‌تواند ضمن تقویت پوست اطراف چشم به جلوگیری از بروز هر دو مشکل حلقه‌های تیره و پف دور چشم‌ها کمک کند. همچنین، این ترکیب منحصر به فرد از مواد مغذی فعال باعث بهبود ظاهر خطوط ریز و چین و چروک‌های اطراف چشم‌ها می‌شود.

پوست دور چشم

با استفاده از موادی همچون سویا، سبوس برنج، زغال اخته و انار می‌توان ضمن تقویت پوست دور چشم از بافت حساس این ناحیه محافظت کرد تا دچار پف و تیرگی نشود. همچنین، این ترکیبات منحصر به فرد از مواد مغذی، باعث بهبود ظاهر پوست می‌شوند و خطوط ریز و چین و چروک‌ها را برطرف می‌کنند.

پوست از نظر ضخامت و عملکرد در بدن متفاوت است و به دلایل مختلف پوست اطراف چشم از باقی نقاط بدن نازک‌تر است. این ناحیه ظریف حاوی بافت چربی زیر پوستی کمتری است که حجم آن با افزایش سن کمتر می‌شود. به همین دلیل ات که پوست نواحی دور چشم‌ها به خصوص در مقابل استرس و حرکات صورت مانند خندیدن و اخم کردن حساس است و به سرعت دچار چین و چروک می‌شود.

ناحیه اطراف چشم‌ها دارای چندین عضله است که توسط اعصاب صورت منقبض می‌شوند. با روند افزایش سن و کاهش کلاژن‌سازی، پوست ساختار واقعی خود را به مرور زمان از دست می‌دهد. فاکتورهای دیگری نیز در از دست رفتن جوانی و زیبایی پوست اطراف چشم مؤثر هستند که یکی از آنها قرار گرفتن در معرض نور خورشید است.

دلیل تأثیرگذاری مخرب نور خورشید بر پوست این است که این اشعه‌ها سبب افزایش آنزیم‌هایی می‌شوند که تجزیه کلاژن پوست را به دنبال دارند. کلاژن همچنین تحت تأثیر فرایندهای داخلی بدن قرار می‌گیرد و تأثیر مثبت آن دستخوش تغییراتی می‌شود.

شل شدن پوست و افتادگی آن یکی از نتایج کاهش کلاژن‌سازی پوست است؛ زیرا پوست استحکام و انعطاف‌پذیری خود را بر اثر واکنش‌هایی خاص از دست می‌دهد. در نتیجه انقباض پوست صورت در افراد بالغ، شبکه‌های کلاژن پوست تحت تأثیر قرار می‌گیرند و ماهیت خود را از دست می‌دهند.

نازک شدن پوست و از بین رفتن چربی و کلاژن باعث می‌شود پوست نازک و حساس به نظر برسد؛ به گونه‌ای که رگ‌های خونی پوست در زیر چشم‌ها کاملاً آشکار می‌شود و حتی می‌تواند باعث تیرگی پوست اطراف چشم‌ها شود.

با این که تیرگی و پف پوست دور چشم مسئله‌ای ارثی است، ولی عوامل خارجی مانند قرار گرفتن در معرض آلودگی و مواد تحریک‌کننده پوست نیز بر بروز این مشکل بی‌اثر نخواهند بود.

نور خورشید ملانین‌سازی پوست را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود پوست دور چشم از نقاط دیگر بدن تیره‌تر شود. این مشکل در افرادی که حساسیت پوستی دارند، با خارش و لمس بیش از حد پوست دور چشم افزایش می‌یابد و شرایط را بدتر می‌کند.

از نظر فیزیولوژیکی، حلقه‌های تیره و پف پوست دور چشم حاکی از وجود مشکل در حفظ و نگهداری خون در لایه‌های فوقانی پوست است. اگر این مشکل به طور کامل یا به درستی درمان نشود، باعث ایجاد فشار وریدی در مویرگ‌های زیر پوست و همچنین، انباشتگی خون می‌شود که به کلاژن و بافت همبند پوست آسیب وارد می‌کند. این مویرگ‌های ریز همچنین به علت نازک شدن پوست دور چشم ممکن است برجسته‌تر دیده شوند. در شرایط حادتر، اکسیژن‌رسانی به این ناحیه نیز با مشکلاتی روبه‌رو خواهد شد.

برطرف کردن سیاهی دور چشم

تمامی مسائلی که در بالا به آنها اشاره کردیم، در ایجاد حلقه‌های تیره و پف پوست دور چشم سهم بالایی دارند. برای برطرف کردن این مشکل از هر روش موضعی که برای مقابله با پیری پوست دور چشم استفاده می‌کنید، باید ملایم و در عین حال، قوی باشد تا بتواند تمام فاکتورهایی را که در بالا به آنها اشاره کردیم، برطرف کند. این بدان معنی است که پف و تیرگی پوست دور چشم را درمان و در عین حال، به جوانسازی و تولید کلاژن نیز کمک کند.

سبوس سویا و برنج: برای برطرف کردن حلقه‌های تیره و پف پوست دور چشم

اگر به دنبال یک معجون ضد پیری هستید، سبوس سویا و برنج می‌تواند نتیجه امیدوارکننده‌ای برای شما داشته باشد؛ زیرا این کمپلکس انحصاری گردش خون را در رگ‌ها افزایش می‌دهد، مانع جمع شدن خون در رگ‌ها می‌شود و به اکسیژن‌رسانی به پوست دور چشم کمک می‌کند. این کمپلکس به صورت معجزه‌آسایی حلقه‌های تیره و پف دور چشم را برطرف می‌کند.

سلول‌های بنیادی سیب: تجدید اپیدرم

سلول‌های اپیدرم در جایگزینی سلول‌های پوست بر اثر پوسته‌ریزی بسیار مقاوم هستند. گیاهان نیز مانند انسان‌ها، سلول‌های بنیادی دارند.

دانشمندان علاقه فراوانی به درک و شناخت فواید یک نوع سیب خاص سوئيسی داشتند. هنگامی که سلول‌های بنیادی این درخت را به دلیل اثرات ضد پیری آن کشت کردند، متوجه شدند که این سلول‌ها می‌توانند سلول‌های بنیادی انسان را که بر اثر تابش نور خورشید از بین می‌روند، احیا کنند. این تحقیق همچنین نشان داد که می‌توان با پیری پوست نیز جنگید.

برطرف کردن سیاهی دور چشم

استفاده از عصاره این درخت در کرم‌های درمانی و دور چشم می‌تواند به راحتی از پوست دور چشم محافظت و پف، تیرگی و خطوط آن را برطرف کند. در آزمایشی که روی ۲۰ شرکت‌کننده انجام شد، یک کرم حاوی سلول‌های بنیادی سیب را ۲ بار در روز روی حلقه‌های تیره پوست دور چشم مورد استفاده قرار دادند. دانشمندان پس از گذشت ۴ هفته متوجه شدند که چین و چروک پوست این ناحیه تا ۱۵ درصد کاهش یافت. بنابراین، این عصاره مخصوص یک ماده موضعی باارزش است که به کاهش علایم پیری پوست کمک می‌کند.

زغال اخته و انار: بازسازی ماتریس پوستی

زغال اخته حاوی ترکیبات قدرتمندی است که فواید عصاره سبوس سویا و برنج را تکمیل می‌کند واکنش‌های قندهای مضر را که باعث لکه‌دار شدن پوست می‌شوند، از بین می‌برد. در یک مطالعه بالینی از یک فراورده حاوی ۴ درصد عصاره زغال اخته به صورت موضعی روی پوست ۶۳ خانم ۴۵ تا ۶۱ ساله استفاده شد. بعد از گذشت ۳ ماه بهبودهای چشمگیری در ترک‌های واضح پوستی، ترک‌های عمیق و قدیمی مشاهده شد.

عصاره انار با توجه به ترکیبات فنلی آن مانند اسید الاجیک، لایه مقاومی را برای محافظت از پوست ایجاد می‌کند. عصاره انار به صورت موضعی ممکن است ظرفیت بهبودی پوست را از چند طریق تقویت کند: مهار آنزیم‌هایی که باعث شکسته شدن کلاژن پوست می‌شوند، ضخیم کردن لایه اپیدرم، محافظت از پوست در برابر اشعه UV و کاهش التهابات پوستی.

اگر دنبال خرید کرمی برای پوست دور چشم هستید، توجه داشته باشید که عصاره انار حتماً در آن وجود داشته باشد.

استفاده از آنتی‌اکسیدان‌ها: چای

آنتی‌اکسیدان‌ها از موادی است که برای پوست دور چشم می‌توان از آن استفاده کرد. این مواد را به صورت طبیعی در انواع چای سفید، چای سیاه و چای قرمز می‌توان پیدا کرد. آنتی‌اکسیدان موجود در چای، درمانی موضعی برای برطرف کردن سیاهی پوست دور چشم، پف و چین و چروک است و همچنین، از پوست شما در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

در این قسمت نیز می‌توانید دلایل به وجود آمدن سیاهی دور چشم را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه