پوست دهیدراته چیست

پوست دهیدراته؛ علت، درمان، پیشگیری و معرفی ترکیبات مناسب

پوست دهیدراته چیست ؟در این مقاله قصد داریم یکی از مشکلات شایع پوست‌های چرب یعنی پوست چرب دهیدراته یا پوست چرب کم آب را بررسی کنیم. علایم پوست دهیدراته چیست؟ چرا کم آبی پوست در پوست‌های چرب شایع‌تر است؟ علت دهیدراته شدن پوست چیست؟ و اگر پوست چرب دهیدراته با آکنه همراه باشد (که اغلب هست) برای درمان چه باید کرد؟ از جمله سوالاتی است که پاسخ آن‌ها را در این مقاله خواهید خواند. این مقاله به خصوص برای افرادی که درگیر آکنه قارچی یا malassezia folliculitis یا جوش زیرپوستی یا آکنه بزرگسالی هستند و از درمان‌های معمول نتیجه نگرفته‌اند مفید است زیرا یکی از عوارض شایع کم‌آبی پوست در پوست چرب جوش زیرپوستی یا آکنه قارچی است.

پوست دهیدراته چیست ؟
پوست دهیدراته پوستی است که هم خشک و هم چرب است. توضیح زیر این تناقض را روشن می‌کند.
به منظور جبران کمبود آب و رطوبت در پوست، پوست چربی بیشتری ترشح می‌کند تا با حفظ آب موجود و جلوگیری از تبخیر آن خود را مرطوب نگاه دارد.

پوست دهیدراته چیست

این موضوع وجه تمایز پوست خشک و پوست دهیدراته نیز محسوب می‌شود. تفاوت پوست کم‌آب با پوست خشک در این است در نوع پوست خشک کمبود رطوبت و چربی دیده می‌شود اما در پوست دهیدراته فقط کمبود آب و رطوبت.
ترشح بیش ار اندازه چربی از جمله مواردی که تحمل پوست دهیدراته را آزاردهنده‌تر از پوست خشک می‌کند. پوست خشک به دلیل کمبود ترشح چربی مستعد آکنه نیست اما پوست چرب دهیدراته مستعد آکنه نیز هست.
پوست دهیدارته یک وضعیت یا مشکل پوستی است نه نوع پوست. به همین دلیل هنگامی که افراد با پوست چرب دهیدراته کمبود آب پوست را برطرف می‌کنند ترشح چربی پوست کم‌تر شده و به حالت نرمال نزدیک می‌شود.
پوست دهیدراته و لایه چربی آسیب دیده همانند یک مرز ضعیف و متخلخل اجازه می‌دهد رطوبتی که نباید از پوست خارج شود به راحتی از این مرز عبور کرده و شما در پایان روز پوستی کم‌آب و ضعیف داشته باشید.
علایم پوست دهیدراته یا کم آب:
اگر پوست شما چرب و دهیدراته است احتمالا پس از تمیز کردن پوست احساس خوبی دارید اما در کم‌تر از چند ساعت پوست به شدت چرب می‌شود و با وجود چرب بودن پوست احساس خشکی و کشیدگی در پوست دارید. پوست در ظاهر مانند کاغذ نازک به نظر می‌رسد و زمانی که پوست را می‌کشید یا فشار می‌دهید خطوط ریزی را مشاهده می‌کنید. در برخی موارد پوسته پوسته شدن به خصوص در اطراف بینی، لب و چانه نیز دیده می‌شود.

برای پیشگیری و درمان پوست دهیدراته از چه موادی دوری کنیم؟
شوینده‌های قوی
در هر برنامه مراقبتی از پوست یکی از مهم‌ترین(خشن‌ترین) ترکیباتی که پوست را از حالت تعادل خارج می‌کند شوینده‌ها هستند.
حتی ملایم‌ترین شوینده‌ها حاوی سورفکتانت‌ها هستند که می‌تواند به سادگی چربی لایه محافظ پوست را از بین برده یا موجب اختلال در عملکرد آنزیم‌های کلیدی موجود در لایه شاخی شود.
سورفکتانت موجود در شوینده‌ها با اتصال به پروتئین‌های لایه شاخی موجب تورم کراتین موجود در سلول‌های لایه شاخی یا کورنئوسیت‌ها(corneocyte) می‌شود که منجر به آسیب به ساختار لایه شاخی و دناتوره شدن آنزیم‌های کلیدی آن می‌شود. با وجود آن که ساخت شوینده‌ای بدون اثر منفی روی پوست امکان‌پذیر نیست اما تلاش‌های موفقیت‌آمیزی صورت گرفته تا این آسیب را به حداقل برساند.

پوست دهیدراته چیست

پس برای شست و شوی پوست دهیدارته :

۱- از شوینده بسیار ملایم با ph متعادل استفاده کنید.
یکی از دلایل رایج آسیب به لایه اپیدرم پوست شست و شوی بیش از حد با شوینده‌های بسیار قوی یا با فرمولاسیون نامناسب و ph قلیایی به خصوص صابون‌ها است. استفاده از یک شوینده با فرمولاسیون نامناسب بسته ترکیبات موجود در آن می‌تواند با آسیب به لایه شاخی موجب اختلال در عملکرد آن شود.
به طور کلی شوینده‌هایی که قدرت پاک کنندگی بیشتری در از بین بردن چربی و آلودگی سطح پوست دارند، احتمالا قدرت بیشتری نیز در حل کردن چربی لایه محافظ و فاکتورهای مرطوب کننده طبیعی پوست(NMF) دارند و طبیعتا آسیب بیشتری به لایه شاخی وارد می‌کنند.
به عبارت دیگر هر بیشتر پوست خود را بشویید یا از شوینده‌ی قوی‌تری استفاده کنید شرایط پوست‌تان بد و بدتر خواهد شد. هم‌چنین اگر پس از شست و شو در پوست احساس خشکی، کشیدگی یا تمیزی بیش از حد می‌کنید احتمالا از شوینده مناسبی استفاده نمی‌کنید.

انواع شوینده و پاک کننده پوست چرب دهیدراته

خرید محصولات پوستی مناسب نوع پوست در باستاره

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه