نوروز شروع فصل بهار

نوروز، آغاز سال خورشیدی و شروع فصل بهار

در آخرین روزهای سال به سر می‌بریم و در انتظار فرا رسیدن سال نوی خورشیدی، سالی سرشار از اتفاقات تازه و پر از موفقیت، سفره هفت سین‌مان را می‌‌چینیم و به کارهایی که باید پیش از به پایان رسیدن سال انجام بدهیم، می‌پردازیم. در این جا باستاره با تو، دربارۀ “نوروز” که از کهن‌ترین جشن‌های ایران باستان است سخن می‌گوید.

نوروز اولین روز سال خورشیدی و برابر با نخستین روز ماه فروردین است. در این روز ایرانیان آغاز سال نو را جشن گرفته بر سر سفرۀ هفت سین گرد هم آمده و فرا رسیدن این روز خجسته را به یکدیگر تبریک می‌گویند. نوروز از کهن‌ترین جشن‌های ایرانیان است و از دوران باستان به جا مانده است.

“نوروز” را در کشورهای مختلف فلات ایران و در روز آغازین فصل بهار یا به گفتاری دیگر در روز اکینوکس یا برابری بهاری جشن می‌گیرند و آن را شروعی برای سالی سرشار از امید و سازندگی می‌شناسند.

لینک مستقیم خرید انواع لوازم آرایشی و بهداشتی از فروشگاه اینترنتی باستاره

ایرانیان با چیدن سفرۀ هفت سین در این روز گرد هم می‌آیند و لحظۀ تحویل سال نو را با یکدیگر و دور سفره جشن می‌گیرند. اجزای اصلی سفرۀ هفت سین عبارت‌اند از: سیر، سمنو، سیب، سبزه، سنجد، سرکه و سماق. البته بسیاری سکه را هم جزو سین‌های این سفره می‌دانند و از تخم مرغ‌های رنگ شده، آیینه و ماهی در تنگ و … نیز برای تزئین آن استفاده می‌کنند. البته در این جا باستاره می‌خواهد به شما پیشنهاد کند تا از خریدن ماهی و انداختن آن داخل تنگ، خودداری کنید. معمولاً با این کار حیوان زبان بستۀ بی گناه در عرض چند روز جان به جان آفرین تسلیم کرده و ما را با کلی غم و غصه تنها می‌گذارد! حالا اگر اصرار به خریدن ماهی برای سفرۀ هفت سین دارید، پس حداقل یادتان باشد که باید به او هر از گاهی غذا هم بدهید و گرنه از گرسنگی می‌میرد! نمی‌دانیم چرا در کشور ما، بعضی‌ها فکر می‌کنند که ماهی داخل تنگ، برای زنده ماندن، احتیاجی به غذا ندارد! در حالی که این حیوان زیبا و آرام هم مانند هر موجود زندۀ دیگر برای زنده ماندن احتیاج به مواد غذایی دارد!

در این روز فرخنده همه به عید دیدنی یکدیگر می‌روند و بزرگ‌ترها به کوچک‌ترها عیدی می‌دهند. همه جا صحبت از شادی و شیرینی و آغاز بهار زندگی است و امید به سازندگی و خوشبختی در هوا موج می‌زند.

“نوروز” بهانه‌ای برای حل اختلافات میان دوستان و آشنایان، فامیل و اعضای خانواده است و باعث نزدیک‌تر شدن اعضای جامعه به یکدیگر نیز می‌شود.

باستاره امیدوار است تا با پاس داشتن از این سنت باستانی ایرانی، سالی سرشار از امید و پیروزی و کامروایی داشته باشید.

اینستاگرام فروشگاه ستاره فرهنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه