مراقبت از پوست نوزاد

مراقبت از پوست نوزاد طی چند ماه اول زندگی او بسیار مهم است؛ به این دلیل که شرایط پوستی در نوزادان بسیار متفاوت خواهد بود. بیماری‌ها و مشکلات پوستی آنها شامل انواع اگزماهای پوستی، قارچ، میلیا، آکنه و جوش می‌شود. برخی از این مشکلات نیز از طریق تغییرات طبیعی و هورمونی به وجود می‌آیند؛ در حالی که برخی دیگر ناشی از التهابات و عفونت هستند.

ایجاد خارش یا تحریکات پوستی در پوست نوزادان امری بسیار شایع است. پوست نوزاد تازه متولد شده کاملاً حساس است؛ بنابراین، نیاز به مراقبت و حفاظت بیشتری دارد. نوزادان با پوست بسیار نرم، ظریف و شکننده به دنیا می‌آیند. تازه پدر و مادرها اغلب در مورد پوست نوزادان خود بسیار نگران هستند که اصلاً جای تعجب ندارد؛ زیرا اگر از پوست او به شکل مناسبی مراقبت نشود، ممکن است بثورات و حساسیت‌هایی برای مدت طولانی به وجود آید.
پدر و مادر باید در مورد نیازهای پوست نوزاد خود بسیار دقت و از محصولاتی طبیعی برای سلامتی پوست او استفاده کنند که عاری از هر گونه مواد افزودنی شیمیایی باشد؛ زیرا مواد افزودنی شیمیایی موجود در محصولات بهداشتی کودکان ممکن است به پوست نوزاد آسیب برساند. چرا؟ زیرا پوست نوزاد بسیار نازک، ظریف و آسیب‌پذیر است و برای رشد کامل و سازش با محیط جدید اطراف نیاز به سپری شدن زمان دارد.

پوست نوزادان در بسیاری از موارد با مشکلاتی مانند بثورات و حساسیت‌های ناشی از پوشک یا استفاده از صابون‌ها و شامپوهای شیمیایی مواجه می‌شود؛ زیرا نوزادان در چند ماه اول زندگی خودشان مستعد ابتلا به آلرژی‌های پوستی هستند.

مراقبت از پوست کودکان

بهتر است بدانید که یک انسان بهترین پوست را هنگامی که کودک است، دارد. با مراقبت‌های مناسب از پوست نوزاد خود می‌توانید اطمینان حاصل کنید که کودک شما در بزرگسالی هم سلامت پوست خود را در همه مراحل زندگی خود حفظ خواهد کرد. در این مقاله خواهید آموخت که برای مراقبت از پوست نوزاد ‌خود چه کار کنیدو برخی از بهترین راه‌ها را برای اطمینان از سلامت پوست نوزادتان که برای شما بسیار باارزش است، یاد می‌گیرید.

۱. روش حمام کردن نوزادان

پدر و مادرهایی که ترجیح می‌دهند هر روز نوزاد خود را به حمام ببرند، بهتر است از شامپوها و صابون‌هایی استفاده کنند که واکنش آلرژیک پوست را در نوزاد آنها ایجاد نکند. برای مراقبت از پوست نوزاد بهتر است همیشه او را با آب ولرم و صابونی ملایم بشویید. اتاقی که بعد از بیرون آوردن نوزاد خود از حمام برای خشک کردن او استفاده می‌کنید، باید گرم باشد و تهویه مطبوعی داشته باشد.

درمان قرمزی پوست


زمانی که هر محصول جدید شوینده را روی پوست نوزاد خود امتحان می‌کنید، هرگز از صابون‌های ضد باکتری استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است پوست حساس نوزاد شما را بیش از حد خشک کند و برای سلامتی او خطر ناک باشد. بهترین کار این است که برای پاک کردن پوست نوزاد از پنبه طبیعی و حوله صاف و نرم استفاده کنید و برای اطمینان از خشک شدن رطوبت بدن نوزاد خود به آرامی حوله را روی پوست او بکشید. با دوری از انجام حرکات غیر منتظره و فشار دادن محکم پوست، از بدن نوزاد خود در مقابل هر گونه آسیبی مراقبت کنید.

۲. پودر زدن به نوزاد

برای مراقبت بیشتر از پوست نوزادتان باید پودر تالک مخصوص نوزادان را انتخاب کنید. انتخاب محصولاتی که به طور خاص برای نوزادان طراحی شده و استفاده از پودرهایی که در تولید آنها از عطرها و دیگر مواد شیمیایی استفاده نشده، بهترین کار خواهد بود؛ چون ممکن است عطرها و دیگر مواد شیمیایی، پوست حساس کودک شما را تحریک کنند.
بهتر است پودرهایی را که حاوی غلات و عصاره‌های گیاهی هستند، به خصوص برای نواحی که در داخل پوشک قرار می‌گیرند، انتخاب کنید. با این حال، تا حد امکان سعی کنید از پودر زدن زیاد نواحی زیر پوشک خودداری کنید؛ زیرا در آینده ممکن است باعث به وجود آمدن عوارض یا عفونت‌هایی در بدن فرزند شما شود.

۳. انتخاب پوشک و دستمال مناسب نوزاد

پوشک‌ها و دستمال‌هایی که برای نوزادان استفاده می‌شود، در واقع برای تمیز نگه داشتن پاهای نوزاد بسیار مفید است. با این حال، پوشک و دستمال استفاده شده نیز می‌تواند پوست نوزاد شما را تحریک کند یا باعث خارش یا عفونت پوست او شود. در این گونه موارد، بهترین کار این است که در اسرع وقت اقدام به تغییر پوشکی که نوزاد به آن حساسیت پیدا کرده، کنید.
اگر متوجه شوید که پوست نوزادتان در نواحی اطراف پوشک تحریک شده است، انواع دیگری از برندها را که برای پوست نوزاد شما بثورات و اگزما ایجاد نمی‌کنند، انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که عوض نکردن زود به زود پوشک نوزاد و استفاده بیش از حد و طولانی مدت از آن می‌تواند باعث عفونت در کودک شود.
در حالی که اکثر نوزادان در معرض ابتلا به خارش هستند، شما در وهله اول نیاز به اقدامات پیشگیرانه خاص و از بین بردن آنها دارید.

مشکلاتی که پوشک در نوزاد ایجاد می‌کند

بثورات و حساسیت‌های پوستی در نوزاد اغلب به دلیل التهاب پوست بر اثر استفاده از پوشک مرطوب به مدت طولانی، پوشک خیلی تنگ یا استفاده از صابونی خاص رخ می‌دهد که به کار بردن دستمال مرطوب یا پوشک مناسب می‌تواند این مشکل را از بین ببرد و به نحو احسن از پوست نوزاد شما مراقبت کند.
عوض کردن پوشک مرطوب در اسرع وقت و استفاده از دستمال مرطوب برای تمیز کردن این منطقه و پاشیدن برخی از پودرها به مقدار کم برای خشک و تمیز نگه داشتن این منطقه به محافظت از پوست نوزاد کمک زیادی می‌کند.
خارش پوست نوزادان یک مشکل جدی نیست؛ اما برخی مواقع ممکن است علامتی از عفونت باشد که نیاز به مراقبت‌های ویژه خواهد داشت. اگر متوجه شدید که خارش پوست نوزاد بیش از حد و جدی است، بهتر است از پزشک متخصص اطفال برای درمان آن کمک بخواهید.

تغییر رنگ پوست در نوزادان

به طور کلی، در برخی موارد، در برخی نواحی پوست نوزاد، تغییر رنگی جزئی به وجود می‌آید؛ در حالی که این مشکل در خانواده ارثی نیست. پدر و مادرها نباید در این مورد نگران باشند؛ چون این تغییر رنگ جزئی هیچ آسیبی به نوزاد نمی‌زند و نیاز به هیچ درمانی هم ندارد.
اگزما یا قرمز شدن پوست و بثورات خارش‌دار ممکن است در پاسخ بدن نوزاد به برخی محرک‌ها رخ دهد که معمولاً در صورت، آرنج‌ها، بازوها، پشت زانوها و قفسه سینه نوزادان دیده می‌شود. اگر خانواده کودک مبتلا به آلرژی، سابقه آسم یا درماتیت آتوپیک باشند، نوزاد ممکن است بیشتر در خطر ابتلا به اگزما و تحت تأثیر آن قرار بگیرد. استفاده از صابون‌های ملایم و به کار بردن نرم‌کننده‌ها و مرطوب‌کننده‌های مناسب سبب کاهش این علایم می‌شود.
بدن برخی از کودکان نیز مستعد ابتلا به آکنه است که مانند همان آکنه نوجوانی است. اگر این مشکل در نوزادتان ادامه داشت، باید با متخصص اطفال مشورت کنید.

خشکی پوست در نوزادان

اگر نوزاد شما پوست خشکی دارد، استفاده از یک مرطوب‌کننده طبیعی برای حفظ حالت هیدراته پوست و نرم و انعطاف‌پذیر کردن آن ضروری است. در این مورد، استفاده از روغن نارگیل خالص بسیار مؤثر است. از حمام کردن زود به زود نوزادان که اغلب اوقات ممکن است باعث خارج شدن و از بین رفتن مواد مغذی حیاتی در پوست او و خشکی آن می‌شود، همچنین کودک را کسل و خسته می‌کند، اجتناب کنید.
در طول ماه اول نوزاد را به آرامی با یک لیف نرم و آب ساده ۲ یا ۳ بار در هفته بشویید. با این کار هم نوزاد را تمیز نگه می‌دارید و هم جلوی از دست دادن مواد مغذی و رطوبت طبیعی پوست را می‌گیرید و به سلامت او نیز کمک خواهید کرد. برای مراقبت از پوست نوزاد خود، استفاده از محصولاتی که ویژه نوزادان ساخته شده، لازم و ضروری است.

مراقب باشید اگر کودکتان به هر گونه محصولات بهداشتی مانند ژل شست‌وشوی بدن، شامپوها و لوسیون‌ها حساسیت نشان داد، به کار بردن آنها را به سرعت قطع کنید.

نکات عمومی درباره مراقبت از پوست نوزاد

پوست نوزاد تازه متولد شده بسیار ظریف و حساس است و به همین ترتیب، سیستم ایمنی بدن او نیز بسیار ضعیف است. نوزادان تا زمانی که ۶ ماهه نشده‌اند، نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند. از پوست حساس نوزادان می‌توان با لباس آستین‌بلند، شلوار و کلاه محافظت کرد.

مطمئن شوید لباس‌های جدیدی که برای نوزاد خود استفاده می‌کنید، تمیز باشند. بهتر است پیش از پوشاندن لباس‌های جدید به نوزاد، اقدام به شستن و نرم کردن آنها کنید.

مشاهده محصولات مراقبت از پوست نوزاد

اگر گرمای هوا زیاد است، با توجه به عرق کردن نوزاد در مناطقی از بدنش، مانند زیر بغل‌ها، چین‌ها و لایه‌های پوست و اطراف گردن، باید لباس‌های گشاد به او بپوشانید و محیط را خنک کنید تا بثورات و حساسیت‌ها و همچنین، سوختگی‌های پوست که بر اثر گرمای هوا ایجاد شده‌اند، از بین بروند.

مواد شوینده شیمیایی، پودرهای تالک غیر استاندارد و محصولات غیر بهداشتی در برخی از نوزادان می‌توانند باعث سوزش پوست، ایجاد بثورات جلدی و خشکی پوست شوند. اگر استفاده از محصولات ارگانیک برای شما امکان‌پذیر است، برای محافظت از پوست کودک خود در برابر عفونت‌ها یا واکنش‌های آلرژیک حتماً از آنها استفاده کنید.

امیدواریم توانسته باشیم به مراقبت بهتر از پوست حساس نوزادتان که نیاز به بیشترین توجه و رسیدگی را دارد، به شما کمکی کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه