قرمزی پوست صورت
بسیاری از افراد دچار قرمزی پوست صورت هستند و به دنبال راهکاری می‌گردند که این مشکل را برطرف کنند. قرمزی صورت ممکن است بر اثر مسائل زیادی از جمله اشعه‌های آفتاب، روزاسه، سبوره، آکنه و… ایجاد شود. اگر پوستتان دچار زبری و قرمزی شده است و می‌خواهید از شر این مشکل خلاص شوید، اول باید بفهمید که چه چیزی باعث قرمزی پوست شما شده است؛ چون این مسئله در درمان آن از اهمیت زیادی برخوردار است.
ما در اینجا به مهم‌ترین دلایل این مشکل پوستی اشاره می‌کنیم:
قرمزی پوست صورت

۱. روزاسه

یکی از شایع‌ترین دلایل قرمزی پوست صورت روزاسه است. این بیماری پوستی که بسیار شایع، آزاردهنده و مزمن است، می‌تواند ظاهری شبیه آکنه داشته باشد. روزاسه معمولاً در قسمت مرکزی صورت، به ویژه روی بینی دیده می‌شود.

علایم روزاسه:

– قرمزی پوست

– جوش‌های کوچک قرمز

– عروق قرمز قابل مشاهده روی صورت

– بینی قرمز رنگ

– مشکلات چشمی شامل قرمزی پلک‌ها و تورم و التهاب قرنیه

اگر این علایم را تجربه کرده‌اید، ممکن است دچار روزاسه باشید. این بیماری شایع پوستی که حداقل ۱۶ میلیون نفر را در ایالات متحده درگیر کرده است، سال‌ها در بسیاری از افراد تشخیص داده نمی‌شد. بسیاری به اشتباه معتقد بودند که علایم پوستی آنها فقط نشانه حساسیت پوستی یا ناشی از پوسته پوسته شدن پوست است. بر خلاف آکنه، روزاسه روی پوست بیشتر نمی‌شود؛ ولی راه‌های درمانی مختلفی وجود دارد که می‌تواند قرمزی پوست صورت را کاهش دهد و علایم آن را کمتر کند.

چه عواملی باعث ایجاد روزاسه صورت می‌شود؟

در حالی که علت دقیق این بیماری پوستی هنوز ناشناخته است، روزاسه می‌تواند به دلایل مختلف از جمله واکنش غیر طبیعی رگ‌های خونی، وجود باکتری‌ها، استفاده نادرست از محصولات پوستی، قرار گرفتن در معرض آفتاب و عادت‌های نادرست زندگی مانند پیروی از رژیم غذایی بد بروز کند.

درمان و پیشگیری:

شما نمی‌توانید از روزاسه جلوگیری کنید؛ اما می‌توانید از برخی محرک‌های آن دوری کنید. اگر فکر می‌کنید قرمزی صورت شما به دلیل روزاسه ایجاد شده است، از مصرف غذاهای تند و سیگار کشیدن خودداری کنید و فقط از لوازم آرایشی باکیفیت که منافذ پوست را مسدود نمی‌کنند و خاصیت ضد آفتاب دارند، استفاده کنید.

۲. آکنه

آکنه شایع‌ترین اختلال پوستی در ایالات متحده است که سالانه بیش از ۵۰ میلیون آمریکایی را مبتلا می‌کند. این ناراحتی پوستی گاهی دردناک اغلب در بزرگسالی، هنگامی که به سن بلوغ می‌رسیم، شروع می‌شود. در حالی که بسیاری می‌بینند که آکنه‌هایشان بعد از رسیدن به بزرگسالی ناپدید می‌شود، بسیاری از افراد در بزرگسالی به قرمزی پوست صورت و لکه‌های دردناک و تورم ناشی از آکنه مبتلا می‌شوند.

چه عواملی باعث ایجاد آکنه می‌شود؟

هنگامی که منافذ ریز روی سطح پوست شما با روغن، سلول‌های مرده پوست، باکتری‌ها و آلودگی‌ها پر و مسدود می‌شوند، آکنه شکل می‌گیرد. هر یک از منافذ پوست شما به یک فولیکول در زیر لایه بالایی پوست باز می‌شود. هر کدام از این فولیکول‌ها دارای یک تار موی واحد و یک غده سباسه هستند. غدد سباسه مسئول تولید سبوم، همان ماده مومی شکل که پوست شما را نرم نگه می‌دارد، هستند.

هنگامی که نوسانات هورمونی رخ می‌دهد، این غدد مقدار زیادی سبوم تولید می‌کنند. این ماده روغنی می‌تواند باعث جمع شدن سلول‌های مرده و باکتری‌های پوستی در مسیر منافذ پوست شود و توده‌هایی را ایجاد کند. هنگامی که این توده‌ها روی پوست شما فشرده می‌شوند، بدن گلبول‌های قرمز و سفید را برای مبارزه با عفونت می‌فرستد. نتیجه آن هم ایجاد جوش‌های دردناکی است که ممکن است با قرمزی پوست که نسبت به لمس نیز حساس است، همراه شود.

درمان و پیشگیری:

اگر با آکنه دست و پنجه نرم می‌کنید، پیروی از یک روال مراقبت از پوست روزانه با استفاده از محصولاتی مناسب بسیار مهم است. برای مقابله با قرمزی پوست صورت ناشی از آکنه خودداری از به کار بردن محصولاتی که پوست را دچار سایش می‌کنند، از پاک‌کننده‌ها گرفته تا محصولات آرایشی، اهمیت زیادی دارد. برای جلوگیری از سوزش بیشتر پوست، صورت خود را به آرامی تمیز کنید و از خراشیدن آن خودداری کنید.

خرید سرم ضد جوش سبولوژی لیراک
خرید ژل ضد جوش سبولوژی لیراک
خرید کرم ضد جوش بایودرما مدل Sebium Global

۳. درماتیت سبوره‌ایک

درماتیت سبوره‌ایک یک بیماری شایع پوستی است که هر ساله میلیون‌ها آمریکایی را مبتلا می‌کند. این ناراحتی به طور معمول به شکل لکه‌های قرمز و پوسته پوسته روی پوست ظاهر می‌شود که ممکن است خارش داشته باشند یا نه. هنگامی که این وضعیت روی پوست سر ایجاد می‌شود، می‌توان آن را شوره سر نامید. بیشتر اوقات، این لکه‌ها را روی سینه، اطراف شکم، باسن، روی چین‌های پوستی زیر بازو، پشت زانو یا کشاله ران مشاهده خواهید کرد.

نوزادان و بزرگسالان در سنین بین ۳۰ تا ۶۰ سالگی به احتمال زیاد با مشکل درماتیت سبوره‌ایک مواجه می‌شوند؛ اما این ناراحتی بیشتر در مردان و افرادی که پوست چرب دارند، شایع است.

چه عواملی باعث بروز درماتیت سبوره‌ایک می‌شوند؟

محققان دقیقاً مطمئن نیستند که چه عواملی باعث بروز این بیماری می‌شوند؛ اما مظنونان احتمالی عبارتند از:

– استرس بیش از حد

– استعداد ژنتیکی

– برخی بیماری‌ها

– هوای سرد و خشک

درمان و پیشگیری:

درماتیت سبوره‌ایک به طور معمول یک بیماری مزمن در طول زندگی است که با عادات مناسب قابل کنترل است. با این حال، اگر درماتیت شما ناشی از یک مشکل اساسی پزشکی است، درمان این مشکل ممکن است خشکی و قرمزی پوست صورت شما را رفع کند.

استراحت و ورزش نیز می‌توانند به کاهش استرس کمک کنند که به نوبه خود احتمال بروز درماتیت سبوره‌ایک را از بین می‌برد. توصیه می‌شود هر روز پوست خود را با یک پاک‌کننده ملایم بشویید و برای کنترل این بیماری از شامپوها و محصولات مخصوصی که پزشکتان تجویز می‌کند، استفاده کنید.

۴. لوپوس

لوپوس یک بیماری خود ایمنی مزمن است که می‌تواند تقریباً به هر قسمت از بدن از جمله اندام‌ها، مفاصل و پوست آسیب برساند. این وضعیت نسبتاً نادر است؛ البته هر ساله ۱۶۰۰۰ مورد جدید گزارش می‌شود. این بیماری بیشتر در زنان دیده می‌شود؛ ولی مردان، کودکان و نوجوانان نیز ممکن است دچار آن بشوند.

چه عواملی باعث لوپوس می‌شود؟

بسیاری از محققان معتقدند که لوپوس در نتیجه ترکیبی از عوامل ژنتیکی، عدم تعادل هورمونی و عوامل محیطی ایجاد می‌شود. بیش از ۵۰ ژن در ارتباط با لوپوس وجود دارد؛ اما ثابت نشده است که هیچ کدام ارتباط مستقیمی با این بیماری داشته باشند. وقتی صحبت از عوامل محیطی می‌شود، بیشتر افراد معتقدند که ویروس‌ها یا مواد شیمیایی باعث ایجاد این بیماری می‌شوند؛ اما عوامل دیگری نیز می‌توانند محرک‌های احتمالی باشند که شامل اشعه ماورای بنفش خورشید، عفونت‌ها، سرماخوردگی، افزایش سن و استرس می‌شوند.

درمان و پیشگیری:

لوپوس قابل پیشگیری نیست؛ اما تشخیص زودرس آن می‌تواند به مدیریت بیماری کمک کند. اگر فکر می‌کنید لوپوس دارید، مهم است که به یک روماتولوژیست مراجعه کنید تا با استفاده از داروهای مختلفی این بیماری را درمان کند.

۵. اگزما

اگر قرمزی پوست صورت شما به صورت لکه‌های خشک، پوسته پوسته شدن پوست، خارش و ترک‌های پوستی ظاهر می‌شود، ممکن است اگزما داشته باشید. این بیماری شایع و مزمن پوستی ابتدا به صورت لکه‌های قرمز و قهوه‌ای خشک روی پوست ظاهر می‌شود که اغلب در قسمت‌هایی مانند آرنج، زانوها، زیر بغل، روی صورت، گردن، دست‌ها و پاها بروز می‌کند.

اگزما واقعاً بیماری گسترده‌ای است و می‌توان از آن برای توصیف بسیاری از ناراحتی‌های پوستی مانند ضایعه‌های پوستی یا حتی درماتیت آتوپیک که بیماری پوستی شایعی در بین نوزادان و خردسالان است، استفاده کرد.

چه عواملی باعث اگزما می‌شوند؟

محققان نتوانسته‌اند علت مستقیمی برای اگزما پیدا کنند؛ اما معتقدند که این بیماری بر اثر ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی ایجاد می‌شود. برخی از این عوامل شامل استفاده از مواد محرک مانند صابون‌ها، مواد شوینده، شامپو و حتی آب می‌شوند. عوامل محیطی همچنین ممکن است شامل مصرف غذاهای خاصی (به ویژه لبنیات) و درجه حرارت بالا باشند. مانند آکنه، نوسانات هورمونی نیز می‌تواند باعث شعله‌ور شدن اگزما و قرمزی پوست صورت شود.

https://www.instagram.com/p/B3CfcKxJrcC/
خرید کرم مرطوب کننده ۲۴ ساعته سين بيو نيم

درمان و پیشگیری:

درمان مشخصی برای اگزما وجود ندارد؛ اما روش‌هایی برای کاهش آثار و دفعات بروز این ناراحتی وجود دارد. برای مثال، کرم‌ها و پمادهای خاصی که پزشکان در موارد شدید اگزما تجویز کنند. در مقابل، روش‌های ساده‌ای نیز برای مقابله با قرمزی پوست صورت و خارش ناشی از این بیماری پوستی وجود دارد که شامل درمان‌های خانگی می‌شود.

برای درمان اگزما یکی از این روش‌های خانگی زیر را امتحان کنید:

– با آب ولرم دوش بگیرید.

– به طور مرتب از کرم و لوسیون‌های مرطوب‌کننده استفاده کنید.

– از پارچه‌هایی برای لباس خود استفاده کنید که به پوستتان امکان تنفس می‌دهند.

– برای خشک کردن پوست به جای مالیدن حوله روی آن، حوله را فقط روی پوست بگذارید و بردارید.

– از عوامل تحریک‌کننده پوست دوری کنید.

خرید کرم مرطوب کننده قوی کیو وی ۱۰۰ میل برای درمان اگزما

۵ علت قرمزی پوست صورت

قرمزی پوست می‌تواند برای هر کسی در هر سنی رخ بدهد؛ اما برخی از محرک‌ها وجود دارند که موجب تشدید این ناراحتی می‌شوند و با دوری از آنها می‌توان مطمئن شد که این ناراحتی به طور ناخواسته شعله‌ور نخواهد شد. در اینجا به عواملی اشاره می‌کنیم که می‌توانند قرمزی پوست شما را بدتر کنند.

استرس:

مدت‌ها است که همه ما می‌دانیم استرس به شیوه‌های مختلف بر سلامتی بدن تأثیر می‌گذارد. بنابراین، جای تعجب نیست كه بگوییم استرس بیش از حد می‌تواند قرمزی پوست صورت را تشدید كند! برای جلوگیری از این ناراحتی توصیه می‌کنیم که مدیتیشن کنید، مرتب ورزش کنید و مطمئن باشید که به میزان کافی استراحت می‌کنید و می‌خوابید.

قرار گرفتن در معرض آفتاب:

گذراندن زمان زیاد زیر نور آفتاب می‌تواند باعث آفتاب سوختگی شود؛ اما هر نوع قرار گرفتن در معرض آفتاب می‌تواند قرمزی پوست را بدتر کند. پرتوهای اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث نمایان شدن رگ‌های خونی روی پوست می‌شود. تنها راه کاهش این مشکل نیز لیزر درمانی است. پس هر بار که از منزل بیرون می‌روید، مطمئن باشید که از ضد آفتاب استفاده کرده‌اید.

لوازم آرایش بی‌کیفیت:

استفاده از لوازم آرایشی با کیفیت پایین که حاوی مواد مضر هستند، می‌تواند باعث تحریک و در نتیجه، قرمزی پوست صورت شود. پس همیشه محصولات آرایشی باکیفیت و مناسبی را انتخاب کنید تا از پوست شما محافظت کنند و در عین حال، ظاهرتان را نیز زیباتر کنند. در ضمن، بهتر است همیشه از محصولات آرایشی حاوی SPF استفاده کنید.

غذاهای تند:

اگر با روزاسه یا هر نوع دیگری از قرمزی پوست صورت مواجه هستید، مصرف غذاهای تند را فراموش کنید! در بررسی بیش از ۵۰۰ بیمار مبتلا به روزاسه، ۶۱ درصد از مبتلایان با مصرف غذاهای تند دچار علایم عود کننده روزاسه شدند. به نظر می‌رسد که غذاهای تند، رگ‌های خونی موجود در پوست را گشاد می‌کنند و باعث افزایش قرمزی صورت می‌شوند.

سخن آخر:

اگر به دنبال درمان قرمزی پوست خود هستید، ابتدا دلایل تحریک پوستتان را پیدا کنید! پیدا کردن ریشه مشکل به شما کمک می‌کند که بهترین راه حل را بیابید. در ضمن، می‌توانید با پزشک متخصص پوست نیز برای رفع این مشکل خود مشورت کنید.

کرم ضد التهاب و قرمزی بایودرما مدل Sensibio Forte
کرم ضد قرمزی رزیلوژی لیراک
کرم ضد قرمزی با SPF 20 ایوروشه مدل Sensitive Vegetal

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه