علت جوش زدن بدن

علت جوش زدن بدن و راه درمان آن چیست؟

درست مثل آکنه صورت، آکنه بدن نیز بسیار معمول است؛ ولی علت جوش زدن بدن و روش‌های درمان آن کمی با آکنه صورت تفاوت دارد. آکنه بدن بدتر از آکنه صورت است؛ چون درد جوش در سرتاسر بدن احساس می‌شود.

افراد مبتلا به آکنه بدن نمی‌توانند در برخی فعالیت‌های تفریحی مانند شنا شرکت کنند و حتی سبک لباس پوشیدنشان نیز محدود می‌شود. به همین دلیل، باید علت جوش زدن بدن را فهمید و برای درمان ریشه‌ای آن اقدام کرد.

همان طور که گفتیم، جوش‌های سفید و سیاه نه تنها روی صورت، بلکه در بسیاری از قسمت‌های دیگر بدن مانند قفسه سینه، گردن، شانه‌ها و کمر نیز بروز می‌کنند. در ادامه، علت جوش زدن بدن و روش‌های درمان آن را برایتان بازگو می‌کنیم.

بیشتر بخوانید : ۴ ماسک مؤثر برای درمان جوش و لک صورت

لینک مستقیم خرید ژل آنتی آکنه پلزنت

 

علت جوش زدن بدن

علت جوش زدن بدن و راه‌های درمان و پیشگیری از آن:

آکنه بدن ناشی از عوامل مشابه آنچه که موجب آکنه صورت می‌شود، است؛ یعنی ترشح بیش از حد چربی از غدد پوست، تجمع بیش از حد سلول‌های مرده پوستی و تکثیر باکتری‌های مولد آکنه. هنگامی که چربی و سلول‌های مرده پوست داخل فولیکول‌های مو می‌روند، باعث انسداد منافذ پوستی می‌شوند. این انسداد باعث قرمزی پوست می‌شود و اگر باکتری‌ها حمله کنند، منجر به بروز جوش‌های التهابی می‌شود.

آکنه بدن به طور کلی، بیشتر در قسمت پشت و نیمه بالایی بدن بروز می‌کند؛ چون این مناطق دارای غدد سباسه بیشتری در هر اینچ مربع نسبت به مناطق دیگر بدن هستند. بنابراین، بیشتر احتمال دارد که فولیکول‌های مو توسط سلول‌های بیش از حد یا مرده پوست مسدود شوند. در ادامه، علت جوش زدن بدن و هر یک از عوامل ایجادکننده آن را با شما در میان می‌گذاریم.

لینک مستقیم خرید محلول ضدجوش انواع آکنه آردن سبوما

 

عوامل ارثی:

اگر هر یک از والدین شما دچار آکنه بدن باشد، احتمال زیادی وجود دارد که این مشکل به شما نیز به ارث رسیده باشد.

فعالیت بیش از حد:

بعضی از کارها باعث تعریق بیش از حد بدن می‌شوند. در این شرایط، افزایش چربی و چسبندگی پوست باعث افزایش خطر آکنه می‌شود.

لباس‌های تنگ:

برخی از مردم ترجیح می‌دهند لباس‌های تنگ و چسبان بپوشند که احتمال بروز آکنه را بیشتر می‌کند.

تغذیه بد:

تحمل گرسنگی برای لاغر شدن، مشکل آکنه بدن را افزایش می‌دهد.

هورمون‌ها:

تغییرات هورمونی که در دوران نوجوانی یا بارداری در زنان مشاهده می‌شوند، باعث ایجاد آکنه می‌شوند.

درمان آکنه بدن:

بهترین درمان برای آکنه بدن این است که دوش طولانی آب داغ بگیرید تا تمام بدن تمیز شود و فولیکول‌های مسدود شده باز شوند. پس از دوش گرفتن نباید لباس بپوشید تا بدن کاملاً خشک شود. استفاده از بنزوئیل پراکسید که یک ماده ضد باکتری است نیز نتایج خوبی دارد. در هر صورت، پیش از شروع هر گونه درمان، با پزشک خود مشورت کنید. در موارد شدید آکنه، مصرف آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی نیز توصیه می‌شود.

برای درمان آکنه بدن ملایم، شست‌وشوی بدن با محصولات حاوی اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکسید توصیه می‌شود. محصولات حاوی اسید آلفا هیدروکسی، از قبیل اسید گلیکولیک یا لاکتیک نیز کمک می‌کنند که سرعت گردش خون در پوست افزایش یابد و سلول‌های مرده پوست به سرعت از بین بروند؛ در نتیجه، احتمال انسداد منافذ پوستی کاهش می‌یابد.

در درمان آکنه بدن متوسط تا شدید، ممکن است پزشک بنا بر شرایط، درمان موضعی یا مصرف داروهای خوراکی یا هر دو را تجویز کند.

 

 

اینستاگرام فروشگاه ستاره فرهنگ

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه