استفاده از ضد آفتاب در فصل زمستان

استفاده از ضد آفتاب در فصل زمستان شاید برای بعضی از افراد کاری بیهوده به نظر بیاید و با تصور این که دما کاهش یافته، فکر کنند که مضرات نور خورشید نیز کمتر شده است. اما باید بدانید که این یک باور کاملاً غلط است.

در این مقاله سعی کرده‌ایم به دلایلی که استفاده از ضد آفتاب در فصل زمستان را برای ما ضروری می‌کنند، اشاره کنیم.

با شروع روند کاهش دما، زودتر غروب کردن خورشید و کوتاه‌تر شدن روزها ممکن است فکر کنید که از ضد آفتاب‌هایی با SPFهای پایین‌تر استفاده کنید؛ زیرا نور خورشید کم شده است و در نتیجه، آسیب کمتری نیز به پوست می‌رساند. اما همان طور که هر متخصص پوستی به شما پیشنهاد خواهد داد، محافظت از پوست در برابر اشعه‌های UV از کارهایی است که در طول سال باید آن را انجام دهید و مختص فصل خاصی نیست.

بسیاری از ما مشاهده کرده‌ایم که افراد با شروع فصل سرما ضد آفتاب خود را کنار می‌گذارند؛ زیرا فکر می‌کنند آفتاب در فصل زمستان تأثیر کمتری بر پوست می‌گذارد.

دکتر فیلیپ لوی که یک متخصص پوست است، می‌گوید مردم فکر می‌کنند در فصل زمستان که دمای هوا پایین می‌آید، کمتر نیاز به مراقبت از پوست خود دارند. البته این نکته می‌تواند تا حدودی درست باشد؛ زیرا اشعه UVB که باعث سوختن پوست می‌شود، در زمستان اثر کمتری نسبت به اشعه UVA‌ روی پوست دارد. اشعه UVB تأثیر بیشتر و عمیق‌تری روی پوست دارد و همچنین، تأثیرات آن نسبت به اشعه UVA بیشتر روی پوست می‌ماند.

استفاده از ضد آفتاب در فصل زمستان
مقایسه اشعه UVA و UVB

قرار گرفتن در معرض آفتاب به صورت ناخودآگاه باعث اخم کردن و جمع کردن صورت می‌شود که این کار باعث بروز چین و چروک‌های ریز و درشت می‌شود. طبق تحقیقاتی که انجام شده، وقتی از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنیم، مانند این است که در منزل نشسته‌ایم؛ در حالی که در حال قدم زدن در هوای آزاد و برفی هستیم!!! این جمله نشان می‌دهد که استفاده از ضد آفتاب در فصل زمستان نیز لازم است.

طبق یافته‌های دندی انگلمن، متخصص پوست در نیویورک، داده‌های اخیر این نتایج را نشان می‌دهد که تحریک رنگدانه‌های سلول‌ها نه تنها توسط اشعه ماوراء بنفش خورشید صورت می‌گیرد، بلکه حتی مقدار کم آن که در صفحه رایانه و لپ تاپ است نیز پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهد. گاهی اوقات مردم فکر می‌کنند که در فصل زمستان نیازی به استفاده از کرم ضد آفتاب نیست؛ اما اکنون می‌دانیم حتی روشنایی دفتر کار و حتی صفحه موبایل نیز می‌تواند برای پوست مضر باشد.

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از ضد آفتاب در فصل زمستان این است که در کاهش پیری پوست بسیار تأثیرگذار است. کرم ضد آفتابی که استفاده می‌کنید، باید SPF 30 یا بالاتر داشته باشد و روی آن حتماً درج شده باشد که از پوست شما در برابر اشعه‌های UVA و UVB محافظت می‌کند؛ زیرا در این فصل هم لایه اوزون نازک‌تر می‌شود و هم وزش بادهای سرد اثر مخربی بیشتری بر پوست خواهد گذاشت.

استفاده از ضد آفتاب در فصل زمستان همانند تابستان مهم است؟

این سؤالی است که در ذهن اکثر افراد وجود دارد و باید طوری به آن پاسخ داد که برای همیشه در ذهن بماند. باید گفت که استفاده از ضد آفتاب در فصل زمستان حتی مهم‌تر از فصل تابستان است؛ به این دلیل که شاخص UV سریع‌تر بالا می‌رود و برای مدت طولانی در روز باقی می‌ماند.

وقتی شاخص UV به عدد ۳ یا بالاتر از آن برسد، باید محافظت از پوست را جدی‌تر انجام داد. در بعضی از نقاط دنیا و البته ایران، شاخص UV‌ به عدد ۱۲ تا ۱۴ می‌رسد. اما نکته گیج کننده‌ای که وجود دارد، این است که UV و درجه حرارت هوا هیچ ارتباطی با هم ندارند و اکثر افراد در این مورد دچار اشتباه می‌شوند.

ضد آفتاب در فصل زمستان

در این قسمت از مقاله سعی کرده‌ایم ۵ دلیل برای استفاده از ضد آفتاب در فصل زمستان را با هم مرور کنیم.

۱. برف تقریباً میزان مواجهه شما با اشعه ماورای بنفش را دوچندان می‌کند.

دانه‌های سفید برف تا ۸۰ درصد پرتوهای UVA را بازتاب می‌دهند و این بدین معنی است که تأثیر مخرب آنها تقریباً ۲ برابر می‌شود.

۲. در ارتفاعات بالا جو رقیق‌تر است.

با هر ۱۰۰۰ فوت افزایش ارتفاع، جو زمین اصطلاحاً نازک‌تر می‌شود و تأثیر UV تا ۴ درصد افزایش پیدا می‌کند. این میزان از اشعه حتی از ساحل نیز بیشتر است و تأثیرات آن روی پوست نیز بیشتر خواهد بود.

۳. پرتوهای UVA می‌توانند از شیشه عبور کنند.

اگر از دسته افرادی هستید که زمستان از پشت شیشه برایتان جذاب است، باید این نکته را بدانید که حتی از پشت شیشه هم در معرض اشعه‌های UVA‌ هستید! اشعه‌های UVB توسط ابرها و پنجره مسدود می‌شوند و به پوست ما آسیب کمتری وارد می‌کنند؛ اما UVA از شیشه نیز عبور می‌کند و میزان آن بین ۵۰ تا ۶۰ درصد است.

۴. کره زمین در اواسط زمستان به خورشید نزدیک‌تر است.

تغییر فصول، نتیجه چرخش زمین است و دلیل آن نزدیکی سیاره ما به خورشید نیست. در نیمکره شمالی زمین، زمستان ۲ هفته زودتر از انقلاب زمستانی اتفاق می‌افتد.

۵. ضخامت لایه اوزون به عنوان ضد آفتاب زمین، در زمستان به نازک‌ترین اندازه خود می‌رسد.

اوزون مانند ضد آفتاب برای زمین عمل و از برخورد اشعه‌های مضر خورشید با ما جلوگیری می‌کند. در نیمکره شمالی زمین در ماه‌های دسامبر تا مارس ضخامت لایه اوزون به کمترین حد خود می‌رسد که برای ما این تاریخ دقیقاً از فصل آذر تا اسفند است.

بنابراین، در زمستان کت خود را بپوشید، دستکشتان را دست کنید و ضد آفتاب را هم فراموش نکنید!

ضد آفتاب و ضد چروک صورت کدلی با SPF 50 یکی از محصولات موجود در فروشگاه اینترنتی باستاره است که از پوست شما مراقبت می‌کند و مواد اولیه آن گیاهی است. این کرم ضد آفتاب، پوست صورت شما را مات و طبیعی نشان می‌دهد و برای هر نوع پوستی قابل استفاده است. همچنین، حاوی پلی فنول‌های استخراج شده از آب انگور است که قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان در دنیای گیاهان محسوب می‌شود. پلی فنول بهترین سد دفاعی پوست است که عملکرد رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کند.

کرم ضد آفتاب بایودرما مدل فتودرم مکس فلوئید با SPF50 برای پوست‌های چرب و مختلط مناسب است که هم پوست را مات نشان می‌دهد و هم مانع جوش زدن آن می‌شود. تکنولوژی به کار رفته در ساخت کرم ضد آفتاب بایودرما مدل فتودرم مکس فلوئید به گونه‌ای است که به محض استفاده روی پوست، به سرعت جذب آن می‌شود. از دیگر موارد مهم در رابطه با این ضد آفتاب، نوعی تکنولوژی سلولی است که در پوست انسان وجود دارد و به وسیله این کرم فعال می‌شود تا از پوست در مقابل اشعه‌های مضر خورشید محافظت کند. این موضوع باعث می‌شود پوست دیرتر دچار چین و چروک شود و از پیرپوستی جلوگیری می‌کند.

سایر کرم‌های ضد آفتاب موجود در فروشگاه اینترنتی باستاره

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه