رنگ موی سر و مراقبت‌‌های پیش و پس از آن
وارد شدن به دنیای رنگ مو، هم مزایایی دارد و هم معایبی که تقریباً همه افراد از آن باخبرند. فرقی نمی‌کند موی بلوند داشته باشید یا مشکی پرکلاغی؛ چون انسان همیشه نیاز دارد در ظاهر خود تغییراتی ایجاد کند و به خود تنوع دهد.

رنگ کردن مو کار بسیار رایجی در بین بانوان است؛ اما نیاز است قبل از این که وارد این دنیای رنگارنگ شوید، نکاتی را برای حفظ شادابی و سلامت موهایتان رعایت کنید. هر قدر شرایط موهایتان قبل از رنگ کردن بهتر باشد، یعنی موهای سالم‌تری داشته باشید، نتیجه رنگ موی سر هم روی موهایتان بهتر خواهد بود.

قبل از رنگ کردن موها باید از این نکته مطمئن باشید که موها کاملاً و به خوبی تغذیه شده باشند و رطوبتشان را از دست نداده باشند. بعضی از متخصصان رنگ مو می‌گویند بهتر است قبل از رنگ کردن موها از روغن نارگیل استفاده کنید تا آسیبی که به موها می‌رسد، به کمترین حد خود برسد یا به طور کلی به موهایتان آسیبی وارد نشود. تجربه نشان داده است که نشستن موها قبل از رنگ کردن و وجود مقداری چربی روی آنها کمک می‌کند تا موهایتان هنگام رنگ کردن آسیبی نبینند؛ زیرا چربی طبیعی موها بهترین ماده برای مراقبت از ریشه و ساقه موهای شما خواهد بود.

افراد حرفه‌ای که در زمینه رنگ موی سر فعالیت می‌کنند، بر این مسئله تأکید می‌کنند که بهتر است مراقبت از موها را حتی از ۲ ماه قبل از رنگ کردن شروع کنید تا موها سلامت خود را همچنان حفظ کنند.

استفاده از روغن‌های گیاهی مانند آلوئه‌ورا، روغن زیتون و هر ماسک خانگی دیگر به شما در این کار کمک خواهد کرد. اگر نتوانستید به ماسک‌های طبیعی دست پیدا کنید، می‌توانید این ماسک‌ها را از برندهای معتبر موجود در بازار خریداری کنید.

بهتر است از دستگاه‌هایی مانند سشوار، اتوی مو یا هر وسیله آرایشی مو که نیاز به حرارت بالا برای آرایش و حالت دادن به موها دارند، استفاده نکنید تا رطوبت طبیعی موها بر اثر استفاده از این دستگاه‌ها از بین نرود. از دیگر کارهایی که قبل از رنگ کردن موها می‌توانید انجام دهید، ماساژ دادن مو با ماسک میوه‌های مختلف چند روز قبل از رنگ کردن آنها است. این کار باعث تقویت ریشه‌ موها و همچنین، بازسازی ریشه‌های آسیب‌دیده و شادابی موهای شما می‌شود. استفاده از شامپو تقویت‌کننده مو نیز می‌تواند نقش زیاد در متفاوت شدن رنگ مو و همچنین، براق شدن موها داشته باشد.

تخم مرغ از دیگر موادی است که ماساژ موها با آن می‌تواند باعث تثبیت رنگ مو شود. بهتر است یک روز قبل از رنگ کردن موهایتان، یک عدد تخم مرغ را به صورت ماسک روی موهای مرطوب خود قرار دهید و سپس آبکشی کنید.

نکاتی که در بالا به آنها اشاره کردیم، کارهایی است که باید در منزل انجام دهید. اما قبل از رنگ کردن مو، انتخاب سالن آرایشی مناسب که از محصولات باکیفیت نیز استفاده کند، از دیگر نکاتی است که از اهمیت بالایی برخوردار است. برای انتخاب رنگ مو نیز می‌توانید از آرایشگرتان مشورت بگیرید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

https://www.instagram.com/p/B0VOj2FHTr8/

ممکن است شما تمام اصول مراقبت از مو قبل از رنگ کردن را رعایت کنید؛ اما موهایتان بعد از رنگ شدن آسیب‌دیده و خشک شوند؛ پس باید حتماً درباره محصولاتی که قرار است استفاده کنید، اطلاعات کسب کنید و رنگ مویی را انتخاب کنید که یا آمونیاک نداشته باشد یا کمترین درصد آمونیاک در ترکیباتش وجود داشته باشد.

رنگ‌ موهای موجود در سایت باستاره

حالا که موهایتان را رنگ کردید و تمام نکات را هم در نظر گرفتید، مرحله اصلی مراقبت از موها آغاز می‌شود. بهتر است بعد از استفاده از رنگ موی سر تا ۴۸ ساعت موهایتان را نشویید؛ زیرا رنگ مو تقریباً به این زمان نیاز دارد تا روی موهایتان تثبیت شود.

وقتی که موهایتان را رنگ می‌کنید، باید استفاده از فاز جدیدی از شامپوها را آغاز کنید و آن هم شامپو برای موهای رنگ شده است. خوب است بدانید به‌ طور کلی مواد اولیه موجود در شامپوها و نرم‌کننده‌‌ها تقریباً یکسان هستند؛ اما به‌ برخی از آنها موادی افزوده می‌شود که باعث ایجاد خواص ثانویه می‌شود. در مورد شامپوهای مخصوص موهای رنگ‌ شده نیز عیناً همین طور است.

واقعیت این است که شامپوها و نرم‌کننده‌های مخصوص موهای رنگ‌شده برتری‌هایی نسبت به شامپوهای عادی دارند. این شامپوها بسیار ملایم هستند و خاصیت چربی‎زدایی کمتری دارند تا موهایی که بر اثر مواد شیمیایی خشک شده‎اند، بیش از حد خشک نشوند. علاوه بر این، این محصولات حاوی نرم‎کننده‎ هم هستند؛ اما معمولاً بهتر است بعد از شامپو زدن موها، از نرم‎کننده‎های مخصوص موهای رنگ شده هم استفاده کنیم.

https://basetareh.com/product/%d9%86%d8%b1%d9%85-%da%a9%d9%86%d9%86%d8%af%d9%87-%d9%85%d9%88%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b1%d9%86%da%af-%d8%b4%d8%af%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%88%d8%b1%d9%88%d8%b4%d9%87/

شامپوها و نرم‎کننده‎های موجود در بازار، دارای خاصیت تثبیت رنگ مو هستند؛ زیرا در این شامپوها مواد پاک‌کننده کمتری نسبت به سایر شامپوها وجود دارد که باعث می‎شود رنگ مو دیرتر جلای خود را از دست بدهد یا از روی موها پاک شود. از طرفی الکتریسیته‎ای که بین موهای خشک وجود دارد، از بین می‎رود تا موها حالت وز پیدا نکنند و لخت بمانند. شامپوها و نرم‌کننده‌های مخصوص موهای رنگ‌شده حاوی موادی هستند که تا حدی می‎توانند از رنگ موی سر و خود موها در برابر اشعه‌های UV آفتاب محافظت کنند. البته از آنجا که ساقه مو بافتی مرده است، تأثیر این شامپوها فقط در ظاهر مو و تا زمانی است که از آنها استفاده می‎شود و اثر درمانی برای طولانی مدت ندارند.

بهتر است هفته‌ای ۱ تا ۲ بار از ماسک‌ موهای حرفه‌ای برای مراقبت بیشتر از موها و همچنین، حفظ کیفیت اولیه رنگ مو استفاده کنید تا سلامت موها به طور کامل حفظ شود.

عدم استفاده از آب داغ نیز از مواردی است که با رعایت آن هم به دوام و ماندگاری رنگ مویتان کمک و هم از موهایتان حفاظت می‌کنید. آب داغ نه ‌تنها پوستتان را خشک می‌کند؛ بلکه عمر رنگ مویتان را هم کاهش می‌دهد؛ به همین دلیل، اکثر استایلیست‌ها پیشنهاد می‌کنند که موهای خود را با آب ولرم بشویید، نرم‌کننده بزنید و بعد با سردترین دمای آبی که قادر به تحمل آن هستید، موهایتان را آبکشی کنید. این کار باعث می‌شود رنگ موی سر مدت بیشتری دوام بیاورد و همچنین، موهایتان هیدراته باقی بماند.

درست است که با استفاده از شامپوها می‌توانید تا حدودی سلامت موها را چه قبل از رنگ کردن و چه بعد از رنگ کردن حفظ کنید، اما نباید تأثیر تغذیه را نیز در این امر فراموش کنید. استفاده از مواد غذایی مناسب، میوه‌ها و سبزیجات از دیگر عواملی است که به سلامت موها کمک می‌کند. در رژیم غذایی خود باید از مواد غذایی استفاده کنید که حاوی منیزیم و پتاسیم بیشتری هستند تا نیاز موها به این مواد را تأمین کنید.

بسیاری از ژل‌ها و واکس‌های مو‌ دارای ترکیبات الکلی هستند. متأسفانه الکل به عنوان یک ترکیب خشک شناخته می‌شود؛ بدین معنی که وقتی از محصولاتی با ترکیبات حاوی الکل استفاده می‌کنید، سلامت مو به خطر می‌افتد و رنگ موی سر به راحتی از بین می‌رود. به خصوص اگر زیاد در معرض آفتاب هستید، بهتر است از محصولات حاوی الکل استفاده نکنید؛ چون استفاده از مواد الکل‌دار موها را در برابر اشعه‌های UV آسیب‌پذیرتر می‌کند و رنگ مو به راحتی از بین می‌رود. به یاد داشته باشید که کدام نوع رنگ مو‌ها به مراقبت بیشتری نیاز دارند. حقیقت این است که بعضی رنگ موهای خاص مشکلات بیشتری نسبت به بقیه رنگ موها برای شما به وجود می‌آورند و نگهداری از آنها مشکل‌تر است.

محصولات مخصوص مو در سایت باستاره

هنگامی که از رنگ مو استفاده می‌کنید، به اندازه کافی سبب خشک شدن موهایتان شده‌اید؛ پس باید سعی کنید که استفاده مداوم از اتوی مو و سشوار را کاهش دهید. گرمای حاصل از این ابزارهای حالت‌دهنده مو سبب از بین رفتن رنگ موی سر و کاهش طول عمر آن نیز می‌شود. پس تا جای ممکن از استفاده از این وسایل خودداری کنید؛ اما زمانی که مجبور به این کار شدید، حتماً قبل از آن از سرم مو استفاده کنید تا کمترین آسیب به موهایتان وارد شود.

نکته آخر این است که سعی کنید از رنگ‌ مو در فواصل زمانی طولانی‌تری استفاده کنید تا در این فاصله زمانی، موها فرصت بازسازی خود را پیدا کنند. هنگامی که وارد دنیای بی‌انتهای رنگ موها می‌شوید، باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که بهترین روش‌ها و شیوه‌های مراقبتی تنها می‌توانند آثار آسیب به موها را کاهش دهند یا جلوه بهتری به موهای شما ببخشند. باید این مسئله را بدانید که رنگ موی سر به هر حال، مضرات غیر قابل انکاری برای موهای شما خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه