رفع چروک

درمان‌های موضعی برای کاهش چروک صورت

رفع چروک صورت با روش‌های مختلف امکان‌پذیر است. مطالعات نشان می‌دهد که ترکیبات زیر می‌توانند چین و چروک‌های پوست را کاهش دهند. بیشتر این مواد در انواع محصولات درمانی و مراقبت از پوست، چه نسخه‌ای و چه بدون نسخه یافت می‌شوند.

 

۱. اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHAs): این اسیدهای میوه طبیعی لایه بالایی سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برند و خطوط ریز و چین و چروک‌ها به خصوص در ناحیه اطراف چشم‌ها را کاهش می‌دهند. شواهد جدید نشان می‌دهد که غلظت‌های بالاتر AHAها ممکن است به تحریک تولید کلاژن کمک کند.

 

۲. رتینوئیدها (از جمله رتین A): تنها درمان موضعی مورد تأیید FDA برای کاهش چروک صورت، ترتینوئین است که از نظر تجاری به آن Retin A می‌گویند. این ماده باعث کاهش خطوط ریز و چین و چروک‌های عمیق می‌شود و آسیب‌های پوستی ناشی از تابش آفتاب را ترمیم می‌کند. رتینول نوع طبیعی ویتامین A است که در بسیاری از محصولات بدون نسخه وجود دارد. مطالعات نشان می‌دهد که این ماده در غلظت‌های بالا می‌تواند به اندازه Retin A بدون عوارض جانبی مانند سوزش و حساسیت پوست مؤثر باشد.

 

۳. ویتامین C: مطالعات درباره ویتامین C نشان می‌دهد که این ماده می‌تواند باعث افزایش تولید کلاژن، محافظت در برابر آسیب اشعه‌های UVA و UVB ، اصلاح مشکلات رنگدانه و بهبود شرایط التهابی پوست شود. با این وجود، ممکن است کلید نوع ویتامین C مورد استفاده باشد. تا به امروز، بیشتر تحقیقات به فرم اسید L- آسکوربیک به عنوان قوی‌ترین نوع ویتامین برای تسکین چین و چروک اشاره کرده‌اند.

 

۴. Idebenone: پسر عموی شیمیایی کوآنزیم مغذی Q10 (CoQ10) و یک آنتی اکسیدان فوق‌العاده قدرتمند است. در مطالعه‌ای که اخیراً در مجله پوست منتشر شده است، پزشکان دریافتند که تنها با ۶ هفته استفاده موضعی می‌توان شاهد کاهش ۲۶ درصدی زبری و خشکی پوست، افزایش ۳۷ درصدی هیدراتاسیون، کاهش ۲۹ درصدی در خطوط و چین و چروک و بهبود ۳۳ درصدی در پوست آسیب‌دیده بر اثر آفتاب بود. مطالعات دیگر نیز نتایج مشابهی را نشان داده‌اند.

 

۵. عوامل رشد: این ترکیبات بخشی از پاسخ طبیعی بدن در برابر زخم هستند. این ترکیبات در صورت استفاده موضعی، ممکن است باعث کاهش آسیب آفتاب و کاهش خطوط و چین و چروک‌های پوست شوند.

 

۶. پنتاپپتیدها: نتایج یک مطالعه که توسط انستیتوی ملی بهداشت حمایت شده است، نشان می‌دهد که پنتاپپتیدها می‌توانند باعث افزایش تولید کلاژن در پوست آسیب‌دیده بر اثر آفتاب شوند. چندین مطالعه بعدی نشان داد که در صورت کاربرد موضعی، پنتاپپتیدها باعث تحریک تولید کلاژن و کاهش خطوط و چین و چروک‌ها می‌شوند.

 

 

درمان‌های پزشکی برای رفع چروک پوست

۱. بوتاکس: تزریق این نسخه پاک شده از سم بوتولینوم A، عضله را دقیقاً در زیر چین و چروک‌ها شل می‌کند و به پوست اجازه می‌دهد در بالای سطح صاف و بدون چروک قرار بگیرد.

 

 

۲. پرکننده‌های چروک: پزشکان، چین و چروک‌ها را با انواع مختلفی از جمله کلاژن، اسید هیالورونیک و سایر ترکیبات مصنوعی پر می‌کنند.

 

 

۳. ليزر: در این روش، انرژی حاصل از منبع نور یا لیزر یا نور دیود پالس، لایه بالایی پوست را از بین می‌برد و باعث “زخمی شدن” جزئی و غیر قابل مشاهده پوست می‌شود. این سیستم تولید کلاژن طبیعی پوست را به سطوح بالا می‌کشد و در نتیجه، باعث نرمی و رفع چروک پوست می‌شود.

 

۴. لایه‌برداری شیمیایی: در این روش درمانی، یکی از انواع مختلف مواد شیمیایی مختلف برای “سوزاندن” لایه بالایی پوست استفاده می‌شود. این عمل سبب ایجاد آسیب‌هایی می‌شود که پوست آن ر ا با ایجاد کلاژن بیشتر پاسخ می‌دهد.

 

۵. میکرودرم ابریژن: دستگاه مکش خلأ یا درم ابریژن کمک می‌کند لایه بالایی سلول‌های پوستی از بین برود و پوست جدید و یکنواخت‌تر به سطح بیاید. در این فرایند، خطوط و چین و چروک‌های ظریف ناپدید می‌شوند.

 

 

بیشتر بخوانید:

معرفی چند مدل ماسک آبرسان قوی پوست صورت فوق‌العاده

شامپو رنگ زنانه و روش استفاده از آن

  • آیدا زرگران
  • 11 آذر 1399
  • 125 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه