خارش پوست سر و ریزش مو

آیا خارش پوست سر و ریزش مو با هم ارتباطی دارند؟

برخی خانم‌ها عادت دارند مرتب پوست سر خود را با ناخن بخارانند؛ ولی آیا این کار به موها آسیبی می‌زند یا باعث ریزش آن‌ها می‌شود؟ پاسخ این پرسش ساده است: بله! خارش پوست سر می‌تواند به ریزش مو ها منجر شود! بنابراین، باید به طور کلی، از خاراندن پوست سر خود خودداری کنید.

مطالعات نشان داده‌اند که ۹۰ دقیقه خاراندن مداوم پوست سر با ناخن‌ها، ممکن است تمام کوتیکول‌های مو، یعنی پوشش محافظ روی موها را از بین ببرد. وقتی هم که کوتیکول مو دچار آسیب دائمی شود، موها به راحتی می‌شکنند و ریزش مو زیاد می‌شود. خارش پوست سر بیش از حد، همچنین می‌تواند به طاسی منطقه‌ای یا آلوپسیا (alopecia) منجر شود. بر اثر این ناراحتی، موها به تدریج به دلیل کشیدن بیش از حد، دچار ریزش می‌شوند.

لینک مستقیم خرید شامپو ضد شوره مناسب موی معمولی مدیلن

 

احتمال خارش پوست سر به خصوص زمانی که دچار ناراحتی‌های پوست سر مانند پسوریازیس (نوعی بیماری پوستی مزمن) باشید، بیشتر است. در این شرایط، ممکن است به طور طبیعی احساس نیاز به خاراندن پوست سر داشته باشید. پس هر چه زودتر برای تشخیص و درمان مشکلات پوستی خود به پزشک مراجعه کنید.

لینک مستقیم خرید شامپو مناسب موهای خشک دارای ریزش سریتا

خارش پوست سر و ریزش مو

بیشتر بخوانید : درمان طبیعی ریزش مو با استفاده از معجزه حنا

اگر خارش بیش از حد بود، چه کار باید بکنیم؟

۱. پوست سر خود را به آرامی با نوک انگشتان و نه با ناخن‌ها، مالش بدهید تا روی پوست سر خراش ایجاد نکنید.

۲. خشکی پوست سر، خارش را تشدید می‌کند. اگر موهای خشک دارید، آن‌ها را با شامپویی که کمی روغن نعناع یا روغن‌های طبیعی دیگر مانند روغن کرچک، زیتون و نارگیل در آن ریخته‌اید، شست‌وشو بدهید.

۳. ممکن است استفاده از برخی محصولات مو باعث خارش پوست سر شود. بررسی کنید که خارش پوست سر شما هنگام استفاده از کدام محصولات بیشتر می‌شود و استفاده از آن‌ها را متوقف کنید.

۴. دست از فکر کردن درباره خارش یا چگونه خاراندن پوست سر خود بردارید. هر چه بیشتر درباره این موضوع فکر کنید، بیشتر به خاراندن پوست سر خود ترغیب می‌شوید.

۵. اگر خارش پوست سر شما شدید بود، می‌توانید از ماسک‌های طبیعی مو با خاصیت ضد خارش پوست سر هم استفاده کنید. ماسک آب و سرکه سیب به نسبت مساوی، ماسک آب و جوش شیرین به نسبت مساوی و یا ماسک آب لیمو، برای درمان خارش پوست سر بسیار مفیدند.

در پایان، باستاره یک خبر خوب و یک خبر بد به شما می‌دهد: خبر خوب این است که ریزش موها به علت خاراندن، دائمی نیست و به محض ترک این کار، موهای جدید جایگزین موهای از دست رفته می‌شوند! خبر بد هم این است که باید به سرعت خاراندن پوست سر خود را ترک کنید؛ چون ادامه این کار باعث می‌شود موهای بیشتری را از دست بدهید.

 

 

اینستاگرام فروشگاه ستاره فرهنگ

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه