اسکار جوش و راه های از بین بردن آن

بهترین راهکارهای از بین بردن جای جوش (اسکار)

اسکارها یا اثرات به جا مانده از جوش و آکنه به دو دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند:
اسکارهای آتروفیک یا جای جوش فرورفته: در این حالت بافت پوستی تحلیل می‌رود.
اسکارهای هایپرتروفیک یا جای جوش برآمده: در این حالت بافت پوست اضافه می‌آید.

حالا ۴ نوع جای جوش داریم که در این دو دسته‌بندی بالا جای می‌گیرند، شامل :

    1. اسکار قندیلی یا آیس پیک (Ice Pick Scars)
    2. اسکار واگنی یا مربعی (boxcar)
    3. اسکار گرد یا چرخشی (rolling)
    4. زخم‌های گوشتی یا اسکارهای کلوئیدی

به جز موارد بالا، جای جوش ممکن است به شکل یک زخم یا اسکار واقعی نباشد. در این حالت در محل جوشی که خوب شده، لکه‌های تیره یا هایپرپیگمنتیشن می‌بینیم. این لکه‌ها در افراد دچار آکنه بسیار شایع هستند و نام تخصصی ‌شان «هایپرپیگمنتیشن بعد از التهاب» است. لکه‌ های تیره مسطح ‌اند و رنگشان می‌تواند صورتی، قرمز، بنفش، قهوه‌ای یا سیاه باشد که بستگی به رنگ پوست شما دارد.

اسکار جوش و راه های از بین بردن آن
اسکار قندیلی یا آیس پیک (Ice Pick)
جای قندیلی جوش (اسکار آیس پیک) که به آن اسکار مثلثی هم می‌گویند، سوراخی باریک و عمیق است که تا درون لایه میانی پوست (یعنی درم) ادامه دارد. وضعیت پوست دچار این عارضه به شکلی است که انگار با یک قندیل یخی یا یک ابزار تیز سوراخ شده است.

اسکارهای قندیلی معمولاً سوراخ‌های کوچک، باریک و عمیق روی پوست ایجاد می‌کنند. برخی از آن‌ها می‌توانند به شکل منافذ باز و بزرگ پوستی به نظر برسند.

نحوه‌ی تشکیل این ضایعات: اسکارهای قندیلی بعد از کیست ‌های عفونی یا سایر ضایعات پوستی که در عمق قرار دارند و به سطح پوست می‌آیند، شکل می‌گیرد. در این مسیر بافت پوستی تخریب شده و یک اسکار ستونی به جا می‌ماند.
درمان جای قندیلی جوش
برای درمان جای قندیلی جوش چند راه دارید:
برش پانچی یکی از راه‌های متداول درمان این شکل جای جوش است. در این روش، پزشک با استفاده از یک ابزار کوچک که شبیه به قالب‌های شیرینی‌پزی است، اسکار را برش می‌دهد. سپس پوست را بهم می‌چسبانند (با استفاده چسب بافتی یا تکنیک‌های دیگر) تا ترمیم شود.
پانچ گرافتینگ روش دیگری است که برای درمان انواع عمیق ‌تر و بزرگ‌تر از جای قندیلی جوش استفاده می‌شود. مثل برش پانجی ابتدا بافت دچار اسکار از پوست جدا می‌شود، سپس زخم ایجاد شده با استفاده از گرافت ‌های پوستی پر می‌شود. پوستی که پیوند زده می‌شود معمولاً از پشت گوش برداشت می‌شود.

هردوی این روش‌ها می‌توانند خودشان باعث اسکارهای کوچکی بشوند. اما اسکار ناشی از آن‌ها مسطح و تخت خواهد بود. برای همین خیلی کمتر به چشم می‌آید و با روش های استفاده از لیزر می توان آن ها را بسادگی محو کرد.

اسکار جوش و راه های از بین بردن آن
درمان جای جوش با لیزر:
یکی از بهترین روشهایی که برای از بین بردن جای جوش صورت و بدن استفاده میشود، استفاده از لیزر است. بسته به نوع جوش و میزان آسیب دیدگی پوست صورت شما، نوع لیزری که برای درمان جای جوش صورت و بدن استفاده میشود متفاوت است.

ماسک ضدجوش و پاکسازی کننده آردن سبوما SEBUMA MASK

ژل ضد جوش قوی صورت آکنه تارگت الارو

کرم ژل آنتی آکنه ام کیو MQ

برای دیدن محصولات بیشتر میتوانید از سایت باستاره دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه