اسپری ضد تعریق

اسپری ضد تعریق دو کارکرد مهم دارد. اول این که مانع رشد باکتری‌هایی که بوی بد ایجاد می‌کنند، می‌شود. دوم این که حاوی موادی هستند که تعریق را کاهش می‌دهند. ضدتعریق‌ها به دلیل کاهش دادن تعریق و pH و خیسی کمتر  در کاهش رشد باکتری‌ها مؤثر هستند. بیشتر این محصولات به طور موقت، غدد عرق روی سطح پوست را مسدود می‌کنند. به این ترتیب، عرق کمتری از آنها عبور می‌کند.

برخی از اسپری‌های ضد تعریق، فاقد الکل هستند. این محصولات برای افرادی که پوست حساسی دارند، مناسب‌تر است. همچنین، با رایحه‌های متفاوت یا بدون رایحه تولید می‌شوند.

 

اسپری ضد تعریق چه مزایایی دارد؟

محصولات ضد تعریق با هدف کاهش رطوبت در ناحیه زیر بغل‌ها و قسمت‌های دیگر بدن تولید می‌شوند. این اسپری‌ها معمولاً حاوی کلرید آلومینیوم هستند که لایه محافظتی خاصی را روی پوست ایجاد می‌کند. این لایه برای مقابله با رطوبت مفید است. توصیه می‌شود از محصولاتی استفاده کنید که حاوی ۱۰ درصد کلرید آلومینیوم یا بیشتر باشند.

باید گفت اسپری ضد تعریق کاربرد راحتی دارد و در شرایط مختلف می‌توان به سرعت از آن استفاده کرد. همچنین، حین ورزش یا انجام کارهای روزمره می‌توانید با کمک این محصول، رطوبت پاها را کمتر کنید.

 

انواع اسپری‌های ضد تعریق

اسپری ضد تعریق

اسپری‌های خوشبوکننده بدن در دو نوع ضد عرق و خوشبوکننده در دسترس هستند. انواع ضد عرق آنها با دارا بودن آلومینیوم کلراید و مواد آنتی‌باکتریال هم می‌توانند جلوی تعریق را بگیرند و هم باعث کاهش حجم باکتری‌های موجود در دانه‌های عرق می‌شوند. اسپری‌های خوشبوکننده فقط حاوی مواد خوشبو کننده هستند. این محصولات کمک چندانی به کاهش میزان تعریق یا باکتری‌های موجود در عرق نمی‌کنند. معمولاً نیز اثر اسپری‌های خوشبوکننده از انواع ضد عرق کمتر است. ترکیب بوی عرق با مواد خوشبو کننده این اسپری‌ها بعد از گذشت چند ساعت، باعث ایجاد بوی نامطلوبی می‌شود.

اگر زیاد عرق نمی‌کنید یا عرقتان بدبو نیست، اسپری‌های خوشبوکننده بدن را انتخاب کنید. ولی اگر زیاد عرق می‌کنید و عرقتان هم بدبو است، باید از اسپری‌های ضد تعریق استفاده کنید.

 

انواع اسپری‌های ضد تعریق بدن در فروشگاه اینترنتی باستاره

 

نکته‌های مهم

 • اسپری‌های ضد عرق برای پیشگیری از تعریق تولید شده‌اند. این محصولات در جلوگیری از عرق کردن لباس‌ها تأثیری ندارند. به همین ‌دلیل برای گرفتن نتیجه مطلوب، باید آنها را مستقیم روی پوست بدنتان اسپری کنید. آغشته کردن لباس به اسپری‌های ضدعرق، تأثیری در پیشگیری از عرق کردن یا حتی بدبو شدن زیر بغل ندارد.
 • شما می‌توانید اسپری‌های خوشبوکننده را مستقیم روی پوستتان نزنید. ولی اسپری کردن آنها روی لباستان گاهی باعث ایجاد لکه می‌شود. چون این محصولات حاوی ترکیب‌های خاصی هستند.
 • هنگام از استفاده از انواع خوشبوکننده یا ضد عرق‌ها،‌ پوست بدنتان باید کاملاً خشک و تمیز باشد.

 

بهترین زمان استفاده

 • بهترین زمان استفاده از اسپری ضد تعریق برای افرادی که زیاد عرق می‌کنند، به محض خروج از حمام است. در واقع، زمانی که بدنشان کاملاً تمیز است و هنوز عرق نکرده. افرادی که زیاد عرق نمی‌کنند و عرقشان هم بدبو نیست، می‌توانند پیش از خروج از منزل از این محصولات استفاده کنند.
 • اگر زیاد عرق می‌کنید و عرقتان بدبو است، به هیچ وجه زمانی که عرق کرده‌اید و بدنتان بو گرفته، از اسپری‌های ضدعرق یا خوشبوکننده استفاده نکنید. این کار نه تنها بوی عرق را از بین نمی‌برد، بلکه باعث تند و بدبوتر شدن آن نیز می‌شود. شاید شما عرق کرده‌ باشید و وقت کافی برای استحمام نداشته باشید. در این شرایط، اول عرق زیر بغل خود را با یک دستمال مرطوب پاک کنید. سپس پوستتان را با دستمال خشک کنید. حالا کمی اسپری ضدعرق روی پوست خود بزنید.
 • برخی از اسپری‌های ضدعرق حاوی مواد خوشبوکننده هم هستند و نیازی به استفاده جداگانه از اسپری‌های خوشبوکننده ندارید.

 

احتیاط‌های لازم درباره استفاده از اسپری ضد تعریق

 • هنگامی که در طول شب خواب هستید و فعالیت خاصی ندارید، بهتر است به پوستتان استراحت بدهید. شما می‌توانید از محصولات ضد تعریق بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب استفاده کنید.
 • اگر اولین مرتبه پس از استفاده از یک اسپری دچار خارش شدید، باید بدانید که به ترکیبات آن حساسیت دارید. پس محصول مورد استفاده خود را تغییر دهید. احتمال ایجاد حساسیت در افرادی که مبتلا به اگزما هستند، بیشتر است.
 • اگر پوست زیر بغل خود را بر اثر اصلاح بریده‌اید، برای پیشگیری از سوزش زخم‌ها بهتر است مدتی از اسپری‌های ضدعرق حاوی الکل استفاده نکنید.
 • اگر مبتلا به آسم، آلرژی یا بیماری‌های تنفسی هستید، نباید از انواع خوشبوکننده‌ها و اسپری‌های ضدعرق استفاده کنید. چون استنشاق ذرات و ترکیبات موجود در آنها ممکن است باعث تشدید مشکل شما شود.

 

بیشتر بخوانید: اسکراب بدن و فواید معجزه‌آسای آن برای پوست! 

ماسک آبرسانی به پوست صورت 

برنزه کننده بدن چطور عمل می‌کند؟

 • آیدا زرگران
 • 18 تیر 1399
 • 79 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه